ESF „Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused 2014-2020“

Alapunkt 2.3.3 „Eesti hoolekandeteenuste kvaliteedi edendamine kvaliteediteemaliste koolituste, konsultatsioonide ja kvaliteedijuhtimissüsteemide tutvustamise ning rakendamise kaudu“.
Lisainfo
Kvaliteedijuhised
Eesti sotsiaalteenuste kvaliteedijuhis
Alates 01.01.2018 hakkasid vastavalt Sotsiaalhoolekande seadusele kehtima sotsiaalteenuse osutamisel kvaliteedipõhimõtted, millest tuleb teenuse osutamisel lähtuda. Seadusest tulenevalt on ette antud üheksa põhimõtet, mille fookuses on isikukesksus ning organiseeritum organisatsioonikorraldus, tagamaks läbipaistvat ja kompetentsemat teenust.
Kuna seaduses esitatud kvaliteedipõhimõtetest ainuüksi jääb väheseks, et kindlustada kõikidele huvipooltele ühtseid arusaamu, töötas Sotsiaalkindlustusameti kvaliteediosakond välja sotsiaalteenuste üldise kvaliteedijuhise ning sisustas sotsiaalhoolekande seaduses sätestatud kvaliteedipõhimõtted, mis laienevad kõigile teenustele ja teenuseosutajatele. Koostatud ja kõikidele teenuseosutajatele kättesaadav raamistik sisaldab endas üheksat kvaliteedipõhimõtet koos sisustatud kriteeriumidega.
Eesti sotsiaalteenuste kvaliteedijuhis (üldine)
Teenusepõhised kvaliteedijuhised
Raamistik koosneb kolmest tulbast: kriteerium, kriteeriumi sisu ja kontrollmehhanismid. Kriteerium ja kriteeriumi sisu on kõikide teenuste puhul ühine, muutumatu ja tuleneb sotsiaalteenuste üldisest kvaliteedijuhisest. Kontrollmehhanismid erinevad teenuse lõikes ning neid muudetakse vastavalt teenuste sisule.
Teenuseosutaja vastavust kvaliteedipõhimõtetele kontrollitakse riikliku järelevalve käigus.
Erihoolekandeteenuse kvaliteedijuhis
Asendushooldusteenuse kvaliteedijuhis
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse kvaliteedijuhis
Väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse kvaliteedijuhis
2018 II poolaasta jooksul valmivad kvaliteedijuhised järgmistele sotsiaalteenustele:
- Lapsehoiuteenuse kvaliteedijuhis
- Turvakoduteenuse kvaliteedijuhis
- Varjupaigateenuse kvaliteedijuhis
- Eluruumi tagamise kvaliteedijuhis
2019. aasta jooksul valmivad kvaliteedijuhised järgmistele sotsiaalteenustele:
- Tugiisikuteenuse kvaliteedijuhis
- Täisealise isiku hooldusteenuse kvaliteedijuhis
- Isikliku abistaja teenuse kvaliteedijuhis
- Sotsiaaltransporditeenuse kvaliteedijuhis
- Võlanõustamisteenuse kvaliteedijuhis
- Koduteenus
- Järelhooldusteenus
- Kinnise lasteasutuse teenus
Täpsemat infot kvaliteedijuhiste kohta saab Sotsiaalkindlustusameti kvaliteediosakonna projektijuhilt:
Marie Johanson, Marie.Johanson@sotsiaalkindlustusamet.ee
Lisainfo
- Sisukorda
- Eesti sotsiaalteenuste kvaliteedijuhis (üldine) (PDF)
- Erihoolekandeteenuse kvaliteedijuhis (401.73 KB, PDF)
- Asendushooldusteenuse kvaliteedijuhis (533.58 KB, PDF)
- Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse kvaliteedijuhis (622.46 KB, PDF)
- Väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse kvaliteedijuhis (588.31 KB, PDF)
- Sotsiaalhoolekande seadus
Järelevalve
Lastekaitse järelevalve
Lapse terveks ja õnnelikuks täiskasvanuks kasvamine nõuab lapsevanemate ning riigi erilist tähelepanu. Et perekonnale pakutav abi ja toetus oleks kvaliteetne, on lastega töötavatele spetsialistidele ja lasteasutustele seatud kõrged nõudmised. Nõuete täitmise üle tehtav kontroll võimaldab lastega tööd järjepidevalt arendada ja tõhusamaks muuta.
Lastekaitseseaduses toodud nõuete üle teostavad riiklikku järelevalvet:
- Sotsiaalkindlustusamet
- Tarbijakaitseamet
- kohaliku omavalitsuse üksus.
Sotsiaalkindlustusametis teostame riiklikku ja haldusjärelevalvet kohaliku omavalitsuse üksuse ja sotsiaalteenuseid osutava lasteasutuse ning lapsega töötava isiku üle.
Kohaliku omavalitsuse üksuse üle teostava järelevalve puhul kontrollime abivajavate ja hädaohus olevate laste abistamist ja juhtumite menetlemise seaduspärasust ning juhtumimenetluse haldamist ja korraldamist.
Sotsiaalteenuseid osutavas lasteasutuses kontrollime, kas ja kuidas on tagatud lasteasutuses viibiva lapse õigused ning lapse parimast huvist lähtumine. Samuti kuidas on lasteasutus korraldanud sisehindamist, et tagada lapsele teenuse kvaliteet.
Lapsega töötava isiku puhul kontrollime, kas on täidetud lapsega töötavatele isikutele seadusega kehtestatud nõuded ning kas lastega töötava isiku tegevus lastega töös on seaduspärane.
Riikliku ja haldusjärelevalve käigus tuvastatud rikkumiste kõrvaldamisel kohaldatakse järgmisi meetmeid:
- Nõustamine;
- Ettekirjutus;
- Sunniraha määramine.
Sotsiaalkindlustusametisse võivad pöörduda kõik, kes märkavad rikkumisi töös lastega. Sellisel juhul soovitame ühendust võtta lastekaitse osakonna vastava piirkonna talituse juhiga.
Erihoolekandeteenuste järelevalve
Riiklikku järelevalvet selle üle, kas erihoolekandeteenuste osutajad täidavad sotsiaalhoolekande seaduses ja selle alusel kehtestatud õigusaktides sätestatud nõudeid, teeb Sotsiaalkindlustusamet volitatud järelevalveametniku kaudu.
Järelevalve eesmärk on tagada Sotsiaalkindlustusameti poolt korraldatavate erihoolekandeteenuste osutamise vastavus õigusaktidega sätestatud nõuetele. Rikkumiste tuvastamisel ning kõrvaldamisel lähtutakse erihoolekandeteenuste osutamist reguleerivatest õigusaktidest.
Riikliku järelevalve käigus tuvastatud rikkumiste kõrvaldamisel kohaldatakse järgmisi meetmeid:
- Nõustamine;
- Ettekirjutus;
- Sunniraha määramine;
- Tegevusloa kehtetuks tunnistamine.
Erihoolekandeteenuste järelevalve tulemusel tehtud ettekirjutused.
Ohvriabiteenuse järelevalve
Haldusjärelevalvet selle üle, kas ohvriabiteenuse osutajad täidavad halduslepingus sätestatud nõudeid, teostab Sotsiaalkindlustusamet volitatud järelevalveametniku kaudu.
Järelevalve eesmärk on tagada Sotsiaalkindlustusameti poolt korraldatava ohvriabiteenuse osutamise vastavus õigusaktidega sätestatud nõuetele.
Haldusjärelevalve käigus tuvastatud rikkumiste kõrvaldamisel kohaldatakse järgmisi meetmeid:
- Nõustamine
- Ettekirjutus
- Sunniraha
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse järelevalve
Järelevalve käigus hinnatakse, kas rehabilitatsiooniteenuse osutajad täidavad sotsiaalhoolekande seaduses ja selle alusel kehtestatud õigusaktides kehtestatud nõudeid. Riiklikku järelevalvet teeb Sotsiaalkindlustusameti kvaliteediosakonna volitatud järelevalveametnik. Rikkumiste tuvastamisel ning kõrvaldamisel lähtutakse rehabilitatsiooniteenuse osutamist reguleerivatest õigusaktidest.
Järelevalve käigus tuvastatud rikkumiste kõrvaldamisel kohaldatakse järgmisi meetmeid:
- Nõustamine;
- Ettekirjutus;
- Sunniraha määramine.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse järelevalve tulemusel tehtud ettekirjutused.
Lisaks teostab Sotsiaalkindlustusamet lepingulist järelevalvet, mille käigus kontrollib rehabilitatsiooniteenuse osutaja tegevuse vastavust sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse lepinguga.
Lepingulist järelevalvet teostati 2017. aastal:
- Helxu OÜ
- Aarika OÜ
- Heaolu ja Taastumise Kool
Alates 01.01.2018 teeb Sotsiaalkindlustusamet riiklikku järelevalvet sotsiaalhoolekande seaduses ja selle alusel kehtestatud õigusaktides sätestatud nõuete üle ning haldusjärelevalvet sotsiaalhoolekande seaduse alusel antud kohaliku omavalitsuse üksuse haldusaktide õiguspärasuse ning sotsiaalteenuste ja muu abi kvaliteedi, samuti riigi poolt sotsiaalhoolekandeks eraldatud sihtotstarbeliste vahendite kasutamise üle.