Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Mida teha tööraamatuga? Korduma kippuvad küsimused

 

  • Mis on tööraamat?
  • Kas tööraamat on kõigil inimestel, kes on kunagi töötanud?
  • Mida ma tööraamatuga tegema pean?
  • Kui mul tööraamatut ei ole enam, kas ma hakkan siis tulevikus väiksemat pensioni saama?
  • Mida teha, kui tööraamat on kadunud?
  • Kui töökoha tõestamiseks on vaja kahte tunnistajat, siis kas on võimalik endale ajalukku töökohti n-ö võltsida, et saaks kõrgemat pensioni saama hakata?
  • Kui ma saadan oma tööraamatu postiga, kui kiiresti ma selle tagasi saan?
 

Korduma kippuvad küsimused

Mis on tööraamat?

Dokument, kus on kajastatud andmed inimese töötamise kohta.

Kas tööraamat on kõigil inimestel, kes on kunagi töötanud?

Tööraamatuid väljastati kuni 1. juulini 2009. Pärast seda kuupäeva enam tööraamatu pidamise kohustust ei olnud. Enamikel inimestel, kes on enne mainitud kuupäeva töötanud, on tööraamat olemas.

Mida ma tööraamatuga tegema pean?

Kui sa oled töötanud enne 1999. aastat ja veel pensioni ei saa, siis hoia alles või too Sotsiaalkindlustusametisse.
Tööraamatu võib saata posti teel või tuua Sotsiaalkindlustusameti klienditeenindusse üle Eesti. Tööraamatute esitamiseks ajalist piirangut ei ole.

Kui mul tööraamatut ei ole enam, kas ma hakkan siis tulevikus väiksemat pensioni saama?

Ei hakka. Kui sul on tööraamat kadunud, siis tööstaaži tõestamiseks võib Sotsiaalkindlustusametile esitada muid töötamist tõendavaid dokumente. Selleks dokumendiks võib olla tööleping, käskkiri, korraldus, isiklik kaart, töötasuleht, töönimistu, teenistuskiri, teenistusleht, kolhoosi liikmeraamat, ametiühingu liikmekaart, tööettevõtuleping või muu tsiviilõiguslik leping. Dokument peab sisaldama andmeid töötamise aja kohta.

Mida teha, kui tööraamat on kadunud?

Tööstaaži tõestamiseks on tulevikus, kui pensioni taotlema hakkad, mitu võimalust. Esita meile mõni muu töötamist tõendav dokument (tööleping, käskkiri, korraldus, isiklik kaart, töötasuleht, töönimistu, teenistuskiri, teenistusleht, kolhoosi liikmeraamat, tööettevõtuleping või muu tsiviilõiguslik leping). Kui inimesel endal ei ole töötamist tõendavat dokumenti, siis palume tal pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole, kes omakorda aitab pöörduda arhiivi poole. Palume inimestel ise mitte Rahvusarhiivi poole pöörduda, siin aitab teda Sotsiaalkindlustusameti töötaja.
Juhul, kui dokumendid ei ole säilinud ja see on Sotsiaalkindlustusameti töötajate abiga selgeks tehtud, on võimalik koos tunnistajate abiga enda töötamist tõendada. Selleks lepib meie töötaja inimese ja tunnistajatega eraldi aja kokku. Tunnistajaks saab olla inimene, kes on töötatud samas asutuses samal ajaperioodil ja kes saab enda töötamist dokumentaalselt tõendada.

Kui töökoha tõestamiseks on vaja kahte tunnistajat, siis kas on võimalik endale ajalukku töökohti n-ö võltsida, et saaks kõrgemat pensioni saama hakata?

Ei ole. Ka tunnistajad peavad oma töötamist tõendama töölepingu, tööraamatu vms viisil.

Kui ma saadan oma tööraamatu postiga, siis kui kiiresti ma selle tagasi saan?

Kui inimese tööraamat Sotsiaalkindlustusametisse jõuab, võetakse temaga ühendust. Muuhulgas uuritakse ka seda, kas inimene soovib oma tööraamatut tagasi saada, ja kuidas (posti teel, tuleb ise järgi, ei soovi üldse tagasi saada). Andmete sisestamiseks ja arhiivipäringute tegemiseks läheb kuni kuus kuud. Kui Sotsiaalkindlustusamet on saatnud staažilehe, on vajalikud andmed sisestatud ja on võimalik tööraamat kätte saada.