Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

punane

Punane (tõsiselt lubamatu) on käitumine, kui

1. ei ole mõlema osapoole selget nõusolekut  või
2. seksuaalse kontakti saavutamiseks on kasutatud manipuleerimist, väljapressimist või võimu või   
3. osapoolte vahel on suur ebavõrdsus.

Samuti on tõsiselt vastuvõetamatu seksuaalkäitumine,

4) mida selles vanuses lastel enamasti ei täheldata,
5) mis ei sobi taustaga, milles see aset leiab, või
6) mis põhjustab füüsilist, emotsionaalset või psühholoogilist kahju lapsele endale.

Joonis 3. Neli 10-aastast poissi tülitavad teisi lapsi korduvalt seksuaalselt ühemõtteliste žestide ja „naljadega“. Isegi pärast korrale kutsumist jätkavad nad sama käitumist, kui keegi nende järele ei valva.

Rühm poisse arvab, et ülilahe ja naljakas on teisi lapsi seksuaalselt ühemõtteliste naljade ja helidega tüüdata. Erilise tähelepanu all on tüdrukud ning kui kedagi ei ole valvamas, muutub jutt mõnikord solvavaks. Nad on saanud juba mitmeid noomitusi, seda nii teiste laste kui ka töötajate poolt. Näib, et sel ei ole mingit mõju.

  Hindame laste käitumist:

  • Nõusolek: - . Poisid teevad korduvalt ühemõttelisi „nalju“. Tüdrukutelt ei ole küsitud, kas see on nende arvates sobiv. Lapsed on palunud, et poisid selle lõpetaksid.
  • Vabatahtlikkus: - . Tüdrukud on käitumise pealtnägijad vastu tahtmist ning paljudes kontekstides (kool, klubi) ei ole neil isegi võimalust eemale hoida. Ka poiste hulgas võib olla neid, kes tunnevad survet kaasa teha.
  • Võrdsus: - . Poisid on rühmas, tüdrukuid on vähem kui poisse.
  • Arengu- või eakohasus: - . Poosetamine on arengu osa, kuid see ei peaks kellelegi kahju tegema.
  • Taustasobivus:  -
  • Mõju eneseaustusele: - . Poisid võivad selle käitumisega endale kahju põhjustada: nad võivad kahjustada oma mainet või saada karistada.

   

  Reageerimise näide

  1. Poistega rääkides: „Teete seksuaalseid nalju ja žeste, mis ei ole teiste laste arvates naljakad. Oleme juba palunud, et selle lõpetaksite. Mis selles nii lõbusat on? Mulle teeb muret, et jätkate oma käitumist, kui keegi teie järgi ei vaata. Nalja tegemises ei ole midagi halba, kuid selle käigus ei tohi teisi lapsi tülitada, kuna see on nende jaoks ebamugav. See ei tohi rohkem korduda. Milles võiksime nüüd kokku leppida? Kui millestki taolisest veel kord kuulen, (lisada mõjutusvahend)“
  2. Pealtnägijatele: „Nende poiste tegevus ei ole aktsepteeritav. Hea, et sellest teada andsite. Hoolitseme selle eest, et see ei korduks.“
  3. Strateegia: tugevdada järelevalvet; analüüsida olukordi, kus see aset leiab; vestelda poistega, anda enda tunnete juhtimise õpetust.