Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Siseriiklikku lapsendamist korraldab uuest aastast Sotsiaalkindlustusamet

Eelmisel nädalal kiitis Riigikogu heaks sotsiaalhoolekande seaduse muudatused, mille kohaselt hakkab 2017. aastast siseriiklikku lapsendamist maavalitsuste asemel korraldama Sotsiaalkindlustusamet. Muudatuse eesmärk on tagada lapsendamisele ühtne lähenemine ja kvaliteet.

Sotsiaalkindlustusameti lastekaitse üksuse juhi Eve Libliku sõnul on ettevalmistusi töö sujuvaks ülevõtmiseks tehtud juba alates kevadest. „Paika on pandud siseriikliku lapsendamisega seotud tööprotsessid, informeeritud maavalitsusi ja teisi koostööpartnereid. Novembri algusest on meil tööl ka lapsendamisega tegelema hakkavad spetsialistid, kes saavad aasta alguseks vajaliku ettevalmistuse,“ rääkis Liblik.
Lapsendamisega hakkab Sotsiaalkindlustusametis tegelema viis spetsialisti, kes paiknevad neljas piirkonnas – Tallinnas, Jõhvis, Tartus ja Pärnus. „Lapsendajate jaoks ei muutu olukord senisega võrreldes väga palju. Meie klienditeenindused asuvad üle Eesti ja nõustamist on ka edaspidi võimalik saada elukoha lähedal. Oma piirkonna spetsialistiga tuleb lihtsalt sobiv koht ja kuupäev kokku leppida,“ tutvustas Liblik uut korraldust.

„Uuest aastast on pereuuringud kõigile lapsendada soovijatele tasuta ja neid viivad läbi meie lapsendamisega tegelevad spetsialistid,“ nentis Liblik. Lisaks pereuuringule on lapsendada soovijatel võimalus osaleda hooldusperede ja lapsendada soovivate perede jaoks kohandatud koolitusprogrammis PRIDE.

Ka hakatakse uuest aastast kandma kõikide lapsendada soovijate andmeid üleriigilisse sotsiaalteenuste ja -toetuste registrisse, mis muudab lapsele sobivaima pere leidmise kiiremaks ja lihtsamaks. Infot töödeldakse vastavalt andmekaitse ja lapsendamise saladuse nõuetele.

Enne 2017. aastat maavalitsusele sooviavalduse esitanud isikud ei pea pöörduma lisaks Sotsiaalkindlustusameti spetsialisti vastuvõtule. „Võivad seda soovi ja küsimuste korral teha,“ täpsustas lastekaitse üksuse juht.

Lisainfo ja piirkondlike spetsialistide kontaktid on kättesaadavad Sotsiaalkindlustusameti kodulehel http://sotsiaalkindlustusamet.ee/lapsendamine-3.

Kontakt:
Nadežda Leosk, Sotsiaalkindlustusameti lastekaitseüksuse peaspetsialist, 620 8381
Kaili Uusmaa, Sotsiaalkindlustusameti kommunikatsioonijuht, 508 7370

 

Pressiteade
15. detsember 2016